December 2-5, 2014
Sydney, Australia


CoNEXT’14 Technical Program

Tuesday December 2nd

8:00 - 17:00 Registration
  Building 6, 3rd Floor
8:00 - 17:00 Student Workshop
  Building 6, Room CB06.04.37
8:00 - 12:00 VideoNext
  Gutherie Auditorium on Level 3 (CB06.03)

Wednesday December 3rd

8:00 - 17:00 Registration
  Building 6, 3rd Floor
09:30 - 09:45 Welcome Remarks
09:45 - 10:35 Keynote
  On future-proofing networks
  Aditya Akella (University of Wisconsin)
10:35 - 11:00 Coffee Break
  Level 4 DAB Cafe
11:00 - 12:30 Session I: It's not your typical network! (Chair: A. Chaintreau)
  Analyzing and Boosting the Performance of Power-Line Communication Networks
  Christina Vlachou; Albert Banchs; Julien Herzen; Patrick Thiran
  Filtering Noisy 802.11 Time-of-Flight Ranging Measurements (short paper)
  Andreas Marcaletti; Maurizio Rea; Domenico Giustiniano; Vincent Lenders; Aymen Fakhreddine
  Communication Networks of Visible Light Emitting Diodes with Intra-Frame Bidirectional Transmission(short paper)
  Qing Wang; Domenico Giustiniano
  MIDAS: Empowering 802.11ac Networks with Multiple-Input Distributed Antenna Systems, (Best Paper Award)
  Jie Xiong; Karthikeyan Sundaresan; Kyle Jamieson; Amir Khojastepour; Sampath Rangarajan
12:30 - 13:50 Lunch
  Level 4 DAB Cafe
13:50 - 15:00 Session II: More from your wireless spectrum (Chair: A. Mahanti)
  MoFA: Mobility-aware Frame Aggregation in Wi-Fi
  Seongho Byeon; Kangjin Yoon; Okhwan Lee; Woonsun Cho; Seungseok Oh; Sunghyun Choi
  Bringing Mobility-Awareness to WLANs using PHY layer information
  Li Sun; Souvik Sen; Dimitrios Koutsonikolas
  Measurement-Augmented Spectrum Databases for White Space Spectrum(short paper)
  Ayon Chakraborty; Samir R. Das
15:00 - 15:30 Coffee Break
  Level 4 DAB Cafe
15:30 - 17:05 Session III: Performance Acceleration (Chair: L. Rizzo)
  Cuckoo Filter: Practically Better Than Bloom
  Bin Fan; David G. Andersen; Michael Kaminsky; Michael D. Mitzenmacher
  Sprinklers: A Randomized Variable-Size Striping Approach to Reordering-Free Load-Balanced Switching
  Weijun Ding; Jim Xu; Jim Dai; Yang Song; Bill Lin
  Trees in the List: Accelerating List-based Packet Classification Through Controlled Rule Set Expansion(short paper)
  Sven Hager; Stefan Selent; Bjorn Scheuermann
  Multi-Layer Packet Classification with Graphics Processing Units
  Matteo Varvello; Rafael Laufer; Feixiong Zhang; T.V. Lakshman
19:00 - 21:00 Reception
  The theatre bar at the end of the wharf

Thursday December 4th

8:00 - 17:00 Registration
  Building 6, 3rd Floor
09:30 - 10:35 Session IV: Measuring mobility and security (Chair: Aditya Akella)
  From Cells to Streets: Estimating Mobile Paths with Cellular-Side Data
  Ilias Leontiadis; Antonio Lima; Haewoon Kwak; Rade Stanojevic; David Wetherall; Konstantina Papagiannaki
  The Cost of the "S" in HTTPS(short paper)
  David Naylor; Alessandro Finamore; Ilias Leontiadis; Yan Grunenberger; Marco Mellia; Maurizio Munafò; Konstantina Papagiannaki; Peter Steenkiste
  A Tangled Mass: The Android Root Certificate Stores(co-Best Short Paper Award)
  Narseo Vallina-Rodriguez; Johanna Amann; Christian Kreibich; Nicholas Weaver; Vern Paxson
10:35 - 10:50 Coffee Break
  Level 4 DAB Cafe
10:50 - 12:30 Session V: Flow, Peers and Pop ... Routing at all granularities (Chair: Costin Raiciu)
  FlowBender: Flow-level Adaptive Routing for Improved Latency and Throughput in Datacenter Networks
  Abdul Kabbani; Balajee Vamanan; Jahangir Hassan; Fabien Duechen
  Distributed Route Aggregation on the Global Network
  João Luís Sobrinho; Laurent Vanbever; Franck Le; Jennifer Rexford
  COLD: PoP-level Topology Synthesis
  Rhys Bowden; Matthew Roughan; Nigel Bean
  Remote Peering: More Peering without Internet Flattening
  Ignacio Castro; Juan Camilo Cardona; Sergey Gorinsky; Pierre Francois
12:30 - 13:50 Lunch
  Level 4 DAB Cafe
13:50 - 15:00 Session VI: A Formal view for SDN (Chair: Paolo Costa)
  Tango: Simplifying SDN Programming with Automatic Switch Behavior Inference, Abstraction, and Optimization
  Aggelos Lazaris; Daniel Tahara; Xin Huang; Li Erran Li; Andreas Voellmy; Y. Richard Yang; Minlan Yu
  Merlin: A Language for Provisioning Network Resources
  Robert Soule; Shrutarshi Basu; Parisa Jalili Marandi; Fernando Pedone; Robert Kleinberg; Emin Gun Sirer; Nate Foster
  Controller-agnostic SDN Debugging(co-Best Short Paper Award)
  Ramakrishnan Durairajan; Joel Sommers; Paul Barford
15:00 - 15:30 Coffee break
  Level 4 DAB Cafe
15:30 - 17:10 Session VII: Orchestrating packet procesing (Chair: Richard Ma)
  On the Fairness-Efficiency Tradeoff for Packet Processing with Multiple Resources
  Wei Wang; Chen Feng; Baochun Li; Ben Liang
  NetAgg: Using Middleboxes for Application-specific On-path Aggregation in Data Centres
  Luo Mai; Lukas Rupprecht; Abdul Alim; Paolo Costa; Matteo Migliavacca; Peter Pietzuch; Alexander L. Wolf
  MSPlayer: Multi-Source and multi-Path LeverAged YoutubER (short paper)
  Yung-Chih Chen; Don Towsley; Ramin Khalili
  Deep Packet Inspection as a Service
  Anat Bremler-Barr; Yotam Harchol; David Hay; Yaron Koral
19:00 - 22:00 Dinner/Banquet
  The Malaya

Friday December 5th

8:00 - 17:00 Registration
  Building 6, 3rd Floor
09:00 - 10:35 Session VIII: The rule of the law and the law of the market (Chair:)
  Subsidization Competition: Vitalizing the Neutral Internet
  Richard T. B. Ma
  Pricing The Last Mile: Data Capping For Residential Broadband
  Konstantinos Poularakis; Ioannis Pefkianakis; Jaideep Chandrashekar; Leandros Tassiulas
  Collaborative consumption for mobile broadband: a quantitative study
  Juan Camilo Cardona; Rade Stanojevic; Nikolaos Laoutaris
  User behavior and change: File sharer and copyright laws (short paper)
  Aranu Gavalda-Miralles; John S. Otto; Fabian E. Bustamanate; Luis A. N. Amaral; Jordi Duch; Roger Guimera
10:35 - 10:50 Coffee break
  Level 4 DAB Cafe
10:50 - 12:30 Session IX: Proxy, Caching and Redundancies in wireless networks (Chair:)
  PARCEL: Proxy Assisted Browsing in Cellular networks for Energy and Latency reduction
  Ashiwan Sivakumar; Shankaranarayanan Puzhavakath Narayanan; Vijay Gopalakrishnan; Seungjoon Lee; Sanjay Rao; Subhabrata Sen
  Using Cooperation for Low Power Low Latency Cellular Connectivity
  Catalin Nicutar; Dragos Niculescu; Costin Raiciu
  Managing Redundant Content in Bandwidth Constrained Wireless Networks
  Tuan Dao; Amit K. Roy Chowdhury; Harsha V. Madhyastha; Srikanth V. Krishnamurthy; Tom La Porta
  Trace-Driven Analysis of ICN Caching Algorithms on Video-on-Demand Workloads
  Yi Sun; Seyed Kaveh Fayazbakhsh; Yang Guo; Vyas Sekar; Yun Jin; Mohamed-Ali Kaafar; Steve Uhlig
12:30 - 13:50 Lunch
  Level 4 DAB Cafe
13:50 - 15:25 Session X: Scaling SDN (Chair:)
  SoftMoW: A Dynamic and Scalable Software Defined Architecture for Cellular WANs
  Mehrdad Moradi; Wenfei Wu; Li Erran Li; Z. Morley Mao
  Democratic resolution of resource conflicts between SDN control programs
  Alvin AuYoung; Yadi Ma; Sujata Banerjee; Jeongkeun Lee; Puneet Sharma; Yoshio Turner; Chen Liang; Jeff Mogul
  Scotch: Elastically Scaling up SDN Control-Plane using vSwitch based Overlay
  An Wang; Yang Guo; Fang Hao; T. V. Lakshman; Songqing Chen
  Providing Reliable FIB Update Acknowledgments in SDN (short paper)
  Maciej Kuzniar; Peter Peresini; Dejan Kostic
15:25 - 15:30 Best Paper Awards and Closing Remarks