Student Workshop Technical Program

Tuesday December 2nd

8:00 - 17:00 Registration
  Building 6, 3rd Floor
09:30 - 09:35 Welcome Remarks
09:35 - 10:30 Keynote
  Peter Steenkiste, CMU
10:30 - 10:35 Best Paper Awards
10:35 - 10:55 Session I: Best Paper Session (Chair: Yi Sun, Institute of computing technology,CAS)
  Expeditus: Distributed Load Balancing with Global Congestion Information in Data Center Networks
  Peng Wang (City University of Hong Kong); Hong Xu (City University of Hong Kong)
10:55 - 11:10 Coffee Break
  Room to be announced
11:10 - 12:10 Session II: Big Data Session (Chair: Mirko Schiavone, FTW, Australia)
  Minimizing Transient Congestion during Network Update in Data Centers
  Jiaqi Zheng (Nanjing University); Hong Xu (City University of Hong Kong); Guihai Chen (Nanjing University); Haipeng Dai (Nanjing University)
  A Bandwidth Allocation Scheme to Improve Fairness in Data Center Networks
  Yusuke Ito (University of Kitakyushu), Hiroyuki Koga (University of Kitakyushu), Katsuyoshi Iida (Tokyo Institute of Technology)
  Performance and Fairness Issues in Big Data Transfers
  Se-young Yu (University of Auckland); Nevil Brownlee (University of Auckland); Aniket Mahanti (University of Auckland)
  A Novel Strategy for Link Prediction in Social Networks
  Naveen Gupta (PDPM Indian Institute of Information Technology); Anurag Singh (PDPM Indian Institute of Information Technology
12:10 - 13:30 Lunch
  Room to be announced
13:30 - 14:30 Session III: Wireless (Chair: Andrew Ferguson, Google, Australia)
  Profiling Energy Consumption in a Residential Campus
  Ankur Sial (IIIT-D); Abhishek Jain (IIIT-D); Amarjeet Singh (IIIT-D); Aniket.Mahanti (U. Auckland)
  Diagnosing Device-Specific Anomalies in Cellular Networks
  Mirko Schiavone (FTW); Peter Romirer (FTW); Pierdomenico Fiadino (FTW); Pedro Casas (FTW)
  Location-Based Adaptation for DASH in Vehicular Environment
  Ayub Bokani (University of New South Wales)
  Towards the Era of Wearable Computing?
  Jagmohan Chauhan (UNSW); Anirban Mahanti (NICTA); Mohamed Ali Kaafar (NICTA)
14:30 - 15:30 Session IV: Security (Chair: Ayub Bokani, University of New South Wales, Australia)
  How Interface ID allocation mechanisms are performed in IPv6
  Qinwen Hu (University of Auckland); Nevil Brownlee (University of Auckland)
  Lightweight Approach to Detect Drive-by Download Attacks Based on File Type Transition
  Yasutaka Shindo (Tokyo Institute of Technology); Satoh Akihiro (Kyushu Institute of Technology); Yutaka Nakamura (Kyushu Institute of Technology); Katsuyoshi Iida (Tokyo Institute of Technology)
  On the Intrusiveness of JavaScript on the Web
  Muhammad Ikram (NICTA); Hassan Asghar (NICTA); Mohamed Ali Kaafar (NICTA); Anirban Mahanthi (NICTA)
  Towards Classifying Third Party Web Services at Scale
  David Gugelmann (ETH Zurich); Bernhard Ager (ETH Zurich); Vincent Lenders (Armasuisse)
15:30 - 15:45 Coffee break
  Room to be annouced
15:45 - 16:45 Session IV: Security (Chair: Qinwen Hu, University of Auckland, New Zealand)
  Model Based Black-Box Testing of SDN Applications
  Jiangyuan Yao (Tsinghua University); Zhiliang Wang (Tsinghua University); Xia Yin (Tsinghua University); Xingang Shi (Tsinghua University); Jianping Wu (Tsinghua University); Yahui Li (Jilin University)
  MalwareMonitor: An SDN-based Framework for Securing Large Networks
  Zainab Abaid (UNSW); Mohsen Rezvani (UNSW); Sanjay Jha (UNSW)
  Building Blocks for an Elastic Mobile Core
  Lirim Osmani (University of Helsinki); Heikki Lindholm (University of Helsinki); Binoy Chemmagate (University of Helsinki); Ashwin Rao (University of Helsinki); Sasu Tarkoma (University of Helsinki); Johanna Heinonen (Nokia Siemens Networks); Hannu Flinck (Nokia Siemens Networks)
  Active Interest Management for Improving Flow Completion Time in Named-Data Networking
  Sugi Lee (Sungkyunkwan University); Yusung Kim (Sungkyunkwan University); Younghoon Kim (KAIST); Ikjun Yeom (Sungkyunkwan University)